Történet:
Kepes András regényében négy család sorsát követhetjük végig a 20. század viharain keresztül. Mind a négy különböző hátterű, egy zsidó, egy arisztokrata, egy polgári és szegény paraszti. A történelem eseményei hol egyiket sújtják míg a másikat felemelik, majd fordítva. Sokan váltanak köpönyeget, lesznek barátok ellenségek. A „nagy háborútól, a Horthy-korszakon, 1956 eseményein, majd a Kádár-korszakon átívelő történet viszontagságai valamennyi családot érintette, mindenkinek vannak sérelmei, valakinek az irányába.
A történet végére eljutunk a rendszerváltásig ahol Tövispuszta , már Szentágoston. A múlt viszont tovább él, mindenki keresi a maga igazát:
„A kamerámmal ismerős arcokat kerestem a tömegben. Fölfedeztem Matyit az ezermestert, néhány jó szándékú barátjával akiket nem hagytak tisztességesnek lenni, egy pornószínésznőt aki, így akarja visszaszerezni a tisztességét. Láttam alacsony homlokú,konok arcú férfiakat, akik azért tüntettek,mert megint kimaradtak a történelmi osztozkodásból, végre megtalálták a bűnösöket, a bankokat, a liberálisokat, a zsidókat, meg a multikat. És ott buzdította őket Veres Pityu néhány falubelivel, akik jól jártak az osztozkodással, és most az önvédelmisektől remélték, hogy megvédik őket, amit eddig összekapartak. Ott voltak Hetési és Székely unokái, akik nyilas nagyapjuk igazságát keresték, egy pesti újságíró, aki sokáig kereste a helyét a politikai palettán, míg végül megtalálta: korábban az állampárt lapjának buzgó munkatársa volt, később liberális lett, most meg jobboldali konzervatív. A másik oldalon ott rázta az öklét Veszelka, a volt párttitkár, néhány tucat zaklatott lelkű zsidóval, akik mindenhol nácikat sejtenek és mellesleg egyre gyakrabban találnak is. Ott voltak a régi és az új jogvédők, köztük Kárász Tamás apám egykori ellenzéki barátja, aki most együtt skandálta a rigmusokat néhány öreg rendőrrel, akik a Kádár-korszakban még gumibottal vertél őr a tüntetéseken a Batthányi szobornál a Petőfi téren. Az ismert ellenzéki író együtt kiabált egykori besúgójával és egy volt pártmunkással. aki 15 éve még a könyveit tiltotta be a Párközpontba. És ott volt Temesi bácsi a Várfok utcából a boltban, de meglopták még a szegény öregasszonyokat, pedig azok csak tengődnek soványka nyugdíjukból.”
Miért jó elolvasni?
Kepes András fanyar humorral, remekül mutatja be a 20. századi társadalmi ellentéteket a történelem viharain keresztül. Olyan tükröt tart elénk, amiben sok család magát láthatja, és segít megérteni, miért vannak olyan nagy ellentétek máig. Négy család , amely nem csak eltérő származású, anyagi helyzetű, de más értékeket is vall, másképp viszonyul egy-egy történeti eseményhez. Ezek az ellentétek máig megvannak. A regény érdekes családregény, időutazás a 20. században és társadalomkritika is egyben.
Szerzőről
Kepes András, író, újságíró , egyetemi tanár. 1948-ban született Budapesten. Iskoláit Budapesten, Bejrútban és Buenos Airesben végezte. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett magyar-esztétika szakos diplomát, posztgraduális tanulmányokat folytatott az Amerikai Egyesült Államokban a Syracuse-i Egyetemen és a Stanfordon, majd doktori fokozatát a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerezte. Újságíróként tevékenykedett a Magyar Rádiónál, Magyar televíziónál. Több dokumentum és beszélgetős műsora is futotta televízióban: Kepes, Oázis, Desszert. Oktató munkát New York Egyetemen (N.Y.U.) kezdte, majd más Amerikai egyetemen is tanított, Magyarországon is több felsőoktatási intézményben is oktatott mint pl. Berzsenyi Dániel Főiskolán és Budapesti Metropolitan Egyetemen. A 80-as évektől rendszeresen ír, első művei rádiós, televíziós riportjaira épültek.
Felesége 2000-től Dettai Mária, korábbi házastársai Mester Zsuzsanna és Messmer Lili, hat gyermek édesapja.
.Könyv adatai
Szerző: Kepes András
Kiadó: Libri kiadó
Kiadás éve: 2017
Terjedelem: 391 oldal
Szerző egyéb könyvei:
Világkép
A boldog hülye és az okos depressziós
Istenek és emberek
Matt a férfiaknak
Beszélgetések
Kepes krónika
Könyvjelző