Lány a hullámok hátán története
A Lány a hullámok hátán egy igaz történet, egy nem mindennap teljesítményről.
1926-ban Trudy Eterle, egy merész amerikai lány, megdöbbentette a világot, amikor férfiakat megszégyenítő teljesítményt hajtott végre, és első nőként átúszta a La Manche csatornát, rekordidővel. Az eddig férfiak uralta sport világában, két órával jobb időt ért el, mint a korábban a csatornát átúszó férfi társai.
Miért olyan nagy kihívás átúszni a Csatornát? A La Manche csatorna 563 km hosszan nyúlik el, ez az Atlanti-óceán egyik karja, amellyel az Északi-tengerhez kapcsolódik. Viszonylag sekély, mélysége 45 és 150 méter között változik. Jó idő esetén az emberek átlátnak a túlpartra, az átkelés csábítónak tűnik, ugyanakkor a világ egyetlen vízéhez sem fogható. Ez a 33 km a világ legálnokabb vize tud lenni az árapály jelenség miatt. Az árapály teszi a Csatornát olyan nagy kihívássá, és az egyik legnehezebb sportteljesítménnyé. A víz rendkívül kiszámíthatatlan , az egyik pillanatban nyugodt, a másikban viharos, gyakori a köd és az erős szél. A La Manche csatornában az apály és a dagály által felerősített áramlatok felgyorsulnak, lelassulnak, aztán megfordulnak. Másfél órával a dagály csúcspontja előtt, négy és fél órával utána a víz északkeleti irányba átrohan, ekkor az Atlanti-óceán vize az Északi-tenger felé folyik. Aztán következik az apály, amikor a víz először lelassul, visszafelé fordul, majd az ellenkező irányba folyik. Délnyugat felé halad, miközben az Északi-tenger vize visszatér. Ezek a jelenségek különösen felerősödnek a La Mance csatorna legszűkebb, 33km-res részén, itt úgy „viselkedik” a víz mint egy folyó, akár 6 km/h sebességgel folyik.
Az úszók az áramlatokkal való küzdelem miatt sosem egyenesen, hanem a sebességtől és a dagály körülményeitől függően kanyarognak, így az úszás útvonala leginkább egy Z-re hasonlít. Ha valaki lassabban úszik, akkor még több irányváltásra van szükség és még kacskaringósabb lesz az út. Ez az oka, hogy gyakran pár 100 méterre a céltól kénytelenek feladni, mert jön egy dagály és elsodródnak a partoktól, egy újabb kerülőhöz, pedig már nincs erejük .Hogy sikerült mégis Trudy Eterlének és ilyen gyorsan? Gleen Stout könyvéből minden kiderül.
Miért jó elolvasni a Lány a hullámok hátánt?
A fiatal lány üstökösként robbant be, ám amilyen gyorsan feltűnt, úgy el is tűnt a köztudatból. A sikerének meg volt az ára, de történelmet írt. Trudy Eterle lebilincselő története megmutatta, hogy semmi sem lehetetlen egy nőnek. Egy olyan korban, amikor még csak szárnyát bontogatta az úszás mint női sport, ezzel a rekordteljesítménnyel lebontotta az addigi sztereotípiákat. A fiatal lány inspiráló teljesítménye utat mutatott a nők számára.
A Lány a hullámok hátán egy érdekes olvasmány, minden sportot, kihívást kedvelő ember számára, vagy aki csak olvasna egy motiváló történetet.
A Lány a hullámok hátán szerzője
A lány a hullámok hátán szerzője, Glenn Stout 1993 óta főállású író, több 100 könyvet írt vagy szerkesztett. Tanácsadóként , írói coachként is dolgozott, előadásokat tartott a könyv és újságírásról, szerkesztésről.
A lány a hullámok hátán adatai
Szerző: Glenn Stout
Fordító: Stier Ágnes
Kiadó: Athenaeum Kiadó
Oldalak száma: 464
Megjelenés: 2021. augusztus 31.